Podziel się Wykop Zaćwierkaj

Wolontariat wychodzi na dobre

To, że działasz społecznie, nie oznacza, że ze swojego zaangażowania nie odnosisz konkretnych korzyści. Zastanawiasz się, jak to możliwe, że pomagając innym, robisz też coś dla siebie? Zamiast martwić się, czy to w porządku, ciesz się tym, co dostajesz w zamian za swoją aktywność

Tekst: Anna Błaszkiewicz

Gdy myślisz o wolontariacie, pewnie przychodzą ci do głowy takie sformułowania jak „bezinteresowna pomoc”, „dobroczynność”, „odruch serca”, „altruizm”. Z drugiej strony, osoby, które zaangażowały się w działalność społeczną, podkreślają często, jak wiele im to dało – począwszy od satysfakcji i poczucia bezpieczeństwa płynącego z przekonania, że w trudnych chwilach można liczyć na wsparcie innych ludzi, poprzez nawiązanie nowych kontaktów, aż do zdobycia cennych umiejętności, które pozwalają im się dalej rozwijać, także zawodowo. I nie ma w tym nic złego, bo wolontariat tak właśnie działa. Dlatego sprawdź koniecznie, co może dać akurat tobie.

 1. Zaczniesz ufać innym
  Kiedy zaangażujesz się w działalność społeczną, dostrzeżesz, jak wiele osób już to robi. Ludzie poświęcają swój czas na wolontariat, bo są przekonani, że wspólnymi siłami można rozwiązywać konkretne problemy, zmieniać rzeczywistość wokół siebie i sprawiać, by świat każdego dnia stawał się trochę przyjaźniejszy. Dzięki takiemu podejściu rozwija się społeczeństwo obywatelskie oparte na zaufaniu. Ty pewnie też szybko poczujesz, że wielu ludziom na tobie zależy i staniesz się bardziej otwarta/otwarty.
 2. Pokażesz co potrafisz
  Męczy cię czasem poczucie, że inni mało o tobie wiedzą? A przecież masz swoje pasje i talenty, tylko brakuje okazji, by pokazać je światu. Może świetnie grasz na gitarze, malujesz, gotujesz albo robisz zdjęcia? A może znakomicie dogadujesz się z dziećmi lub potrafisz programować? Kiedy zostaniesz wolontariuszem, masz dużą szansę na to, by wykorzystać te umiejętności w praktyce – musisz tylko opowiedzieć o nich innym, a może nawet od razu coś konkretnego zaproponować, np. że chętnie poprowadzisz warsztaty plastyczne dla najmłodszych albo urządzisz wieczór karaoke dla seniorów.
 3. Poćwiczysz umiejętności komunikacyjne
  Już samo nawiązanie kontaktu z organizacją, w której chcesz zostać wolontariuszem, może być nie lada wyzwaniem. Rozmowa z obcymi, starszymi od ciebie i bardzo doświadczonymi osobami, może być stresująca. Tym bardziej, że pewnie będzie ci zależeć, by pokazać się z jak najlepszej strony, ustalić rozsądne warunki współpracy i wynegocjować to, co dla ciebie ważne, np. możliwość wzięcia udziału w konkretnym projekcie. Tak naprawdę, to znakomity trening umiejętności komunikacyjnych, dzięki któremu nauczysz się uważnie słuchać innych, jasno wyrażać swoje oczekiwania, rzeczowo odpowiadać na pytania i przekonująco argumentować. Nie martw się jednak niepowodzeniami – pustka w głowie podczas dyskusji, nieporozumienie czy nawet konflikt z innym członkiem zespołu to nie powód, by zapaść się pod ziemię, ale dobra okazja, by czegoś nowego się nauczyć. Wielu wolontariuszy podkreśla też, że na początku trudność sprawiało im mówienie: „nie”, bo czuli wyrzuty sumienia, gdy musieli komuś odmówić. Pewnie i ty będziesz mieć okazję, by poćwiczyć niezwykle przydatną umiejętność stawiania granic.
 4. Poznasz wielu nowych ludzi
  Osoby, które angażują się w działalność społeczną, często opowiadają, że właśnie w ten sposób udało im się zdobyć prawdziwych przyjaciół, niezawodnych kumpli i fajnych znajomych. Na pewno i ty będziesz mieć szansę, by nawiązać relacje z osobami w różnym wieku, które mają ciekawe doświadczenia, własne przemyślenia i niezwykłe pomysły. Może za kilka tygodni pójdziecie do kina, za kilka miesięcy pojedziecie razem na wakacje, a za parę lat założycie własne stowarzyszenie? Działalność społeczna to też okazja, by poznać potencjalnych pracodawców, może np. gdy będziesz odwiedzać lokalne firmy podczas akcji fundraisingowej, ktoś zobaczy, że świetnie sobie radzisz i za jakiś czas zaproponuje ci staż w swoim przedsiębiorstwie?
 5. Zdobędziesz doświadczenie
  Na pewno często słyszysz, że coraz mniej liczą się świadectwa szkolne, dyplomy i certyfikaty, a coraz większe znaczenie mają konkretne umiejętności. Wolontariat to idealny sposób, by uczyć się nowych rzeczy w praktyce. Po pierwsze, organizacja często proponuje swoim współpracownikom udział w przeróżnych kursach i warsztatach, by mogli ją wspierać jeszcze skuteczniej. W ten sposób możesz się np. dowiedzieć, jak wykorzystywać media społecznościowe do działań promocyjnych, a później od razu przećwiczyć te umiejętności. Po drugie, osoby, które planują swoją przyszłość związać z konkretną dziedziną, np. chcą studiować pedagogikę i pracować z dziećmi z niepełnosprawnościami, już w liceum mogą nawiązać kontakt z organizacją, która działa właśnie w takim obszarze, by przekonać się, czy to faktycznie coś dla nich. Jeśli okaże się, że to strzał w dziesiątkę, zdobędą doświadczenie, które zaprocentuje na studiach i podczas szukania pracy.
 6. Nauczysz się lepiej zarządzać czasem
  Wielu wolontariuszy mówi, że im mają mniej czasu, tym więcej udaje im się zrobić. Choć łączenie nauki z pracą społeczną bywa trudne, na pewno jest możliwe – klucz do sukcesu to dobra organizacja. Kolejne doświadczenia, także porażki, pomogą ci bardziej realistycznie oceniać czas, którego potrzebujesz na wykonanie konkretnej rzeczy, łatwiej ci też będzie ustalać priorytety, a więc spośród wielu zadań do wykonania wybierać te najważniejsze i to na nich się skupiać. To umiejętności niezwykle przydatne na co dzień, którymi można się też pochwalić w CV.
 7. Staniesz się dobrym organizatorem
  W wielu stowarzyszeniach czy fundacjach wolontariusze mają bardzo odpowiedzialne zadania – prowadzą większe i mniejsze projekty, urządzają duże imprezy, koordynują konferencje. Nawet jeśli na początku będziesz tylko pomagać bardziej doświadczonym kolegom, wykonując ich polecenia, z pewnością twoje umiejętności organizacyjne szybko wzrosną. Po kilkunastu tygodniach okaże się, że bez problemu jesteś w stanie wiele spraw załatwić od A do Z i nikt nie musi ci tłumaczyć szczegółów. Nauczysz się planować swoje działania i realizować plan krok po kroku, zgodnie z harmonogramem. Będziesz też wiedzieć, kiedy warto poprosić o wsparcie inne osoby, aby wszystko szło sprawnie.
 8. Poszerzysz horyzonty
  Praca na rzecz organizacji pozarządowej, która specjalizuje się w jakiejś dziedzinie, np. od wielu lat zajmuje się ekologią, historią lokalną czy prawami kobiet, to niezwykła szansa na zdobycie unikalnej wiedzy. W stowarzyszeniach i fundacjach często pracują eksperci, którzy od podszewki znają dany problem – z pewnością będziesz mieć więc szansę, by wyrobić sobie własne zdanie na wiele tematów, nie tylko w oparciu o wyrywkowe przekazy medialne. Być może na własne oczy zobaczysz coś, o czym wiele osób teraz dyskutuje, np. przekonasz się, na jakie wsparcie mogą liczyć uchodźcy przybywający do Polski i staniesz się w swoim środowisku autorytetem w tej dziedzinie? Pamiętaj też, że wolontariat w Polsce może być pierwszym krokiem do wolontariatu zagranicznego – a to naprawdę niebywała okazja, by robiąc coś dobrego, poznawać inne kultury, podszkolić język i – być może – odnaleźć swoje miejsce w świecie.
 9. Nauczysz się pracować w zespole
  Znasz określenie „kompetencje interpersonalne”? To wszystkie te umiejętności, które sprawiają, że skutecznie radzisz sobie w różnych sytuacjach społecznych i utrzymujesz satysfakcjonujące relacje z innymi ludźmi, a więc np. potrafisz postawić się na ich miejscu i zrozumieć dlaczego postąpili tak, a nie inaczej. Angażując się w działalność społeczną będziesz mieć wiele okazji, by ćwiczyć swoje kompetencje, np. asertywność, o której tak dużo się mówi, a praca zespołowa stanie się dla ciebie czymś oczywistym. Gdzie jak gdzie, ale w organizacjach pozarządowych najlepiej widać, że wszyscy grają do jednej bramki.
 10. Złapiesz oddech
  Czasem codzienność bywa przytłaczająca i trudno dostrzec cel, do którego dążymy. Wolontariat pozwala odzyskać właściwy dystans do rzeczywistości, zobaczyć swoje kłopoty w nieco innym świetle, daje mnóstwo radości oraz pozwala poczuć, że życie ma sens. Często jest tak, że od razu możesz zobaczyć efekty swoich działań – kiedy organizujesz sąsiedzki piknik, na którym wszyscy się świetnie bawią, kiedy znajdujesz nowych właścicieli dla schroniskowego psa albo kiedy udaje ci się zebrać pieniądze na wakacyjny wyjazd dla podopiecznych świetlicy środowiskowej. Ale nawet jeśli twoje działania przyniosą efekt dopiero w dłuższej perspektywie albo robisz coś mało spektakularnego, bo np. zajmujesz się wysyłaniem listów do darczyńców, z pewnością poczujesz satysfakcję.

na początek


Oral Amateure

Street Peeing

black porn