Podziel się Wykop Zaćwierkaj

Rozwijaj się i rośnij w siłę!

Bez względu na to, jak długo jesteś już wolontariuszem, nie osiadaj na laurach. Ucz się, rozszerzaj swoje horyzonty, rozmawiaj z tymi, którzy wiedzą więcej i staraj się nie tracić entuzjazmu.

Tekst: Ola Rzążewska

Przygotowaliśmy dla ciebie parę podpowiedzi, dzięki którym możesz stawiać kolejne kroki i śmiało iść do przodu. Oczywiście wybierz te propozycje, które najbardziej ci w tej chwili odpowiadają.

Pięć pomysłów dla początkujących

 1. Znajdź czas, by dowiedzieć się, co robią inni
  Kiedy trafisz w miejsce, w którym jest wielu wolontariuszy, wykorzystaj tę okazję, by zorientować się, czym się zajmują. Dzięki temu poszerzysz swoją wiedzę na temat tego, co można robić w ramach wolontariatu i być może trafisz na taki rodzaj aktywności, która wyjątkowo ci się spodoba. Idź za tym impulsem, bo warto próbować nowych rzeczy.
 2. Rozmawiaj z innymi o tym, jaka jest ich motywacja
  To może ci się przydać do tego, by łatwiej zdefiniować, co ciebie popycha do zaangażowania, a także by móc przekonać się, jak bardzo złożone bywają motywy, dla których ludzie podejmują się podobnych zadań. Pomoże ci się to otworzyć na różnorodność, z jaką na pewno będziesz się stykać.
 3. Znajdź czas tylko dla siebie
  Kiedy podejmujemy się nowych zadań, niezwykle ważne jest, by znaleźć czas na odpoczynek, oderwanie się od rutyny codziennego dnia. Mówiąc krótko – warto o siebie zadbać. Oczywiście dla każdego będzie to oznaczać coś innego – dla jednego pójście na basen, dla drugiego czytanie książek, a dla kogoś jeszcze innego długą rozmowę telefoniczną z przyjacielem. Wybierz coś, co będzie najlepsze dla ciebie i zawsze miej na to czas.
 4. Przeczytaj jakiś poradnik dla wolontariuszy
  Solidna dawka wiedzy zawsze się przyda, a ponieważ jesteś na początku drogi, więc zacznij od czegoś, co kompleksowo prezentuje tę tematykę. W sieci trafisz na wiele takich publikacji w formie elektronicznej, wybierz coś odpowiedniego dla siebie – nam ostatnio spodobał się poradnik, który można znaleźć na stronie www.dobrywolontariat.pl.
 5. Bądź dla siebie łagodna / łagodny
  Jeśli w czasie twojej pracy zdarzają się sytuacje, które sprawiają, że nie jesteś z siebie zadowolona / zadowolony, pamiętaj, że nie od razu Kraków zbudowano. Bycie wolontariuszem wymaga wielu kompetencji i umiejętności radzenia sobie z emocjami. Bądź więc wobec siebie cierpliwa / cierpliwy i niezbyt krytyczna / krytyczny, to na pewno dobrze ci zrobi.

Trzy pomysły dla średnio zaawansowanych

 1. Zacznij mądrzej zarządzać swoim czasem
  Ustalaj priorytety, ćwicz odróżnianie w praktyce rzeczy ważnych od pilnych i naucz się prosić o pomoc. To ostatnie jest ważne szczególnie wtedy, gdy robisz coś po raz pierwszy w życiu i czyjeś know-how może ci znacząco ułatwić ten debiut.
 2. Rób sobie tygodniową listę zadań
  Kiedy do codziennych zobowiązań dołączają całkiem nowe, różne rzeczy mogą zacząć nam umykać. By trzymać rękę na pulsie, warto pracować z listą. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i nie będziesz się denerwować, że nie panujesz nad wszystkim. To po prostu dbanie o swoje dobre samopoczucie. Zdecyduj się na robienie listy w jakiejś aplikacji, z której da się korzystać zarówno w smartfonie, jak i w komputerze – dzięki temu zawsze będziesz mieć pod ręką spis spraw do załatwienia. Możesz wypróbować np. Todoist albo bardzo popularną WunderList.
 3. Przeglądaj oferty dla wolontariuszy
  Zaglądaj systematycznie np. na stronę www.ngo.pl – w zakładce „wolontariat oferuję” znajdziesz aktualne ogłoszenia zamieszczane przez organizacje, które szukają ludzi chcących bezinteresownie zaangażować się w ich działania. Codziennie pojawiają się nowe propozycje, więc jest szansa, że trafisz w pewnej chwili na ofertę, która idealnie będzie pasowała do twoich zainteresowań albo np. będzie związana z dziedziną, w której zamierzasz się specjalizować (np. podczas studiów). Znajdziesz tu także wiele ofert wolontariatu akcyjnego, który polega na intensywnym, ale krótkotrwałym zaangażowaniu. To świetna okazja, by poznać nowych ludzi i nauczyć się czegoś nowego.

Sześć pomysłów dla bardziej zaawansowanych

 1. Zastanów się, co naprawdę chcesz zrobić
  Nawet jeśli dziś jesteś wolontariuszem w organizacji ekologicznej i przygotowujesz głównie pikniki edukacyjne, możesz mieć przecież wielką chęć, by zrobić warsztaty plastyczne dla dzieci ze szpitala koło twojej szkoły albo zorganizować kiermasz ciast, z którego dochód przeznaczysz na schronisko dla bezdomnych psów. Inspiracje i pomysły często rodzą się podczas rozmów z innymi wolontariuszami albo wynikają z wcześniejszych zainteresowań. Jeśli więc w twojej głowie pojawi się pomysł na akcję albo inicjatywę odległą od tego, czym zajmujesz się w tej chwili, nie odrzucaj go od razu. Może to dobra myśl, by zrobić coś swojego od początku do końca?
 2. Sprawdź, ile to będzie kosztowało
  Planujesz pierwszą własną akcję? Zacznij od budżetu. Wypisz po prostu orientacyjne koszty rzeczy, które koniecznie trzeba kupić albo usług, za które trzeba zapłacić, by udało się zrealizować przedsięwzięcie. Jeśli więc myślisz o zrobieniu warsztatów plastycznych dla dzieci ze swojego osiedla, musisz uwzględnić w budżecie pieniądze na zakup farb, flamastrów, kredek, papieru, bloków rysunkowych itd. Kiedy będziesz już mieć pierwszą wersję kosztorysu, skonsultuj ją z kimś, kto ma już w takich działaniach doświadczenie – może będzie to twój opiekun z organizacji, w której jesteś wolontariuszem albo opiekun szkolnego koła wolontariatu? Osoba, która ma większe rozeznanie w realiach, na pewno uzupełni albo skoryguje twoje wyliczenia.
 3. Znajdź partnera / opiekuna
  Największe szanse na powodzenie będziesz mieć wtedy, gdy do realizacji swojego pomysłu zaprosisz kogoś z doświadczeniem. Obserwując go w działaniu, na pewno wiele się też nauczysz. Takiego partnera poszukaj np. w stowarzyszeniu, które zajmuje się organizacją wydarzeń podobnych do tego, o jakim ty myślisz. Opisz planowany projekt w mejlu i zapytaj, czy pomogą ci go zrealizować. Jeśli dostaniesz wsparcie, zobaczysz, jak w praktyce zdobyć pieniądze na taką inicjatywę. To może być bardzo pouczająca lekcja, więc skorzystaj z niej jak tylko poczujesz w sobie gotowość.
 4. Zarażaj swoją energią
  Bez względu na to, ilu osób potrzebujesz, by zrealizować swój zamysł, opowiadaj innym o tym, co planujesz. Być może pozyskasz w ten sposób kolejnego sympatyka, a na pewno przećwiczysz zwięzłe i klarowne prezentowanie tego, co jest dla ciebie ważne. To niezwykle istotna w życiu umiejętność, która przyda ci się wiele razy i w różnych sytuacjach. Pamiętaj – entuzjazm jest zaraźliwy.
 5. Motywuj innych, dzieląc się swoim doświadczeniem
  Możesz założyć bloga, profil na Facebooku albo na Twitterze, możesz też opowiadać o tym, co robisz, na Instagramie albo Snapchacie. Każdy sposób jest dobry, by dzielić się z innymi tym, co zyskujesz dzięki swojemu zaangażowaniu. Wiele osób miałoby chęć wyjść poza schemat, ale często nie mają odwagi albo nie wiedzą, jak się do tego zabrać. A twoja aktywność w internecie i opowiadanie o tym, jak widzisz wolontariat, może kogoś ośmielić i pchnąć na znane już tobie tory. To chyba fajna perspektywa?
 6. Pogłębiaj wiedzę
  W swoim planie tygodnia znajdź raz w miesiącu godzinę albo dwie, by poczytać w internecie różne materiały o wolontariacie. Naprawdę warto trzymać rękę na pulsie, a dzięki przeglądaniu sieci można też trafić na coś, co zadziała niezwykle stymulująco i popchnie cię w nową stronę. Nie stroń od obcojęzycznych stron – to, jak działa wolontariat w innych krajach, jest niezwykle ciekawe i może poszerzyć twoje horyzonty. A może przy okazji wpadniesz na pomysł, by wybrać się na kilkutygodniowy albo kilkumiesięczny wolontariat zagraniczny w czasie wakacji albo po skończeniu liceum?

na początek


Oral Amateure

Street Peeing

black porn