Podziel się Wykop Zaćwierkaj

Jak zostać wolontariuszem?

Może to dobry moment, by wreszcie spróbować swoich sił? Jeśli zastosujesz się do naszych rad, przygoda z wolontariatem może się okazać sposobem na odkrywanie siebie i swoich mocnych stron. Naprawdę warto!

Tekst: Ola Rzążewska

1. Zastanów się, co jest twoją mocną stroną
Zadaj sobie pytanie, co cię naprawdę pociąga, za co cię chwalą, co przychodzi ci z łatwością i sprawia najwięcej radości. W tym przeglądzie kompetencji i umiejętności pewnie pomoże ci przygotowana przez nas specjalna karta samooceny, którą znajdziesz tu. Również dzięki rozmowom z najbliższymi możesz zorientować się, czy masz w sobie gotowość do dzielenia się z innymi swoim czasem, wiedzą, czy masz ochotę sprawdzić się w pracy z dziećmi, z seniorami czy może wolisz zajmować się sprawami organizacyjnymi w jakiejś fundacji lub stowarzyszeniu. Jeśli zaczynasz dopiero przygodę z wolontariatem, postaw na coś, co nie jest dla ciebie całkiem nowe. To zmniejszy stres, pozwoli łatwiej odnaleźć się w sytuacji i zapracować na dobrą samoocenę. Gdy już nieco okrzepniesz w nowej roli, będzie ci łatwiej rzucić się na głęboką wodę, czyli zaangażować w działania, które z jednej strony bardzo cię pociągają, a z drugiej budzą strach, czy podołasz. Pamiętaj, że w wolontariacie idealnie sprawdza się reguła małych kroków. Idź powoli i nie staraj się od razu przeskakiwać dużego kawałka drogi, na pewno wyjdzie ci to na dobre.

2. Przemyśl swoją motywację

Zastanów się, dlaczego chcesz się zaangażować w wolontariat – twoja motywacja jest niezwykle ważna, bo uświadomi ci, jak wiele czasu i energii możesz i chcesz inwestować w tę aktywność. Warto swoimi refleksjami podzielić się z tymi, którym chcesz pomagać. Jeśli trafisz do fundacji albo stowarzyszenia, które mają już doświadczenie w pracy z młodymi wolontariuszami i dodatkowo będą wiedzieć, czemu do nich przychodzisz, na pewno ułatwią ci odnalezienie się w nowej roli. Nie ukrywaj swoich powodów i nie wstydź się ich. Niejeden człowiek chce pomagać organizacji wspierającej osoby ciężko chore, ponieważ w jego rodzinie też ktoś chorował, niejeden, w imię wiary, że razem możemy więcej, dołącza do ekologów. Każda motywacja, do której się sam przed sobą przyznasz, będzie ci służyła – więc postaw na uczciwość.

3. Określ, ile czasu możesz poświęcać na wolontariat
Spisz na kartce wszystkie swoje aktywności – uwzględnij szkołę, zajęcia dodatkowe, sport, obowiązki domowe i rodzinne. Zastanów się, ile godzin w ciągu tygodnia możesz przeznaczyć na działania wolontariackie, zakładając, że będą dla ciebie całkiem nowe, początkowo może nawet trudne i stresujące. Określ swoje maksymalne i minimalne możliwości czasowe i wyjdź od tych drugich. Jeśli dobrze będziesz sobie radzić, poświęcając na pracę społeczną dwie godziny w tygodniu, z czasem możesz przeznaczać na nią coraz więcej czasu. Pamiętaj o metodzie małych kroków!

4. Znajdź miejsce, które cię interesuje
Sposobów na znalezienie miejsca dla siebie jest kilka. Możesz np. poszukać fundacji czy stowarzyszenia zajmującego się czymś, co cię ciekawi i wysyłać mejla z pytaniem, czy nie potrzebują wolontariusza. Jeśli nie dostaniesz od nich odpowiedzi w ciągu kilku dni, zadzwoń i upewnij się, że twoja wiadomość dotarła i została przeczytana. Możesz też zgłosić się do lokalnego centrum wolontariatu (wszystkie działające w tej chwili znajdziesz na stronie www.wolontariat.org.pl w zakładce „Sieć Centrów Wolontariatu”) albo wejść na stronę www.ngo.pl i w zakładce „ogłoszenia” (konkretnie w dziale: „wolontariat oferujemy”) przejrzeć kontakty do fundacji i stowarzyszeń, które w tej chwili szukają ochotników. Rozejrzyj się też wokół siebie. Może ktoś znajomy współpracuje z jakąś fajną organizacją? A może w twojej najbliższej okolicy prężnie działa grupa ludzi realizujących ciekawe projekty?

5. Ustal dokładnie, czym będziesz się zajmować
Kiedy zaczynasz współpracować z jakąś organizacją, ktoś wyznaczony do opiekowania się tobą dokładnie określi, co będziesz robić. W niektórych miejscach od razu dostaniesz swoje obowiązki spisane w punktach – jeśli tak się nie stanie, poproś o taki wykaz. Będzie ci łatwiej wykonywać zadania, gdy zostaną jednoznacznie opisane, a kiedy obie strony mają jasność, na co się umówiły, rzadziej dochodzi do nieporozumień. Znakomita większość organizacji podpisuje z każdym wolontariuszem formalną umowę, w której określa zasady współpracy. Obejmuje cię wtedy ubezpieczenie, możesz też liczyć np. na zwrot kosztów przejazdów związanych z wykonywaniem działań wolontariackich. Jeśli ten temat nie pojawił się na pierwszej rozmowie w wybranej przez ciebie organizacji, śmiało możesz go poruszyć.

6. Poszukaj źródeł wsparcia
Jeśli w miejscu, w którym jesteś wolontariuszem, są także inne osoby w twoim wieku, zbliż się do nich. Rozmawiaj o trudnych emocjach, podpytuj, jak radzili sobie z wyzwaniami, co ich cieszy, co im daje siłę. Jeśli bardzo chcesz być wolontariuszem, ale czujesz, że w pojedynkę nie dasz sobie z tym rady, zachęć kogoś znajomego, by także się zaangażował. Możliwość pogadania z kimś, kto cię zna, o tym co wspólnie przeżywacie, jest nie do przecenienia.

7. Mów o swoich obawach
W miejscu, w którym jesteś wolontariuszem, na pewno jest ktoś, kto opiekuje się osobami takimi jak ty, nadzoruje waszą pracę i ma wam służyć radą. Powie ci, gdzie jest taśma klejąca albo jak wydrukować etykiety na listy, ale też pomoże w rozwiązaniu większych problemów. Jeśli nie radzisz sobie z emocjami, ktoś cię bardzo denerwuje, nie czujesz się pewnie, koniecznie rozmawiaj o tym z opiekunem. Taka osoba ma zazwyczaj duże doświadczenie, wie jak zareagować, gdy pojawiają się konkretne kłopoty, bo już to przerabiała – korzystaj z jej wsparcia, a na pewno będzie ci łatwiej. Pamiętaj przy tym, że wolontariat, to także uczenie się nowych rzeczy na swój temat, a taka nauka nie zawsze jest łatwa i bezbolesna.

8. Ucz się
Organizacje pozarządowe, które korzystają z pomocy wolontariuszy, często organizują dla nich warsztaty i szkolenia. Jeśli są obowiązkowe, sprawa jest oczywista, ale jeśli udział w nich jest dobrowolny, nie trać okazji, by dowiedzieć się czegoś ciekawego czy opanować nowe umiejętności. Nigdy nie wiesz, gdzie i kiedy przyda ci się zdobyta wiedza – może w kolejnym miejscu, w którym będziesz wolontariuszem, a może w pierwszej pracy?

9. Słuchaj siebie
Jeśli czujesz, że to, co należy do twoich obowiązków, zaczynasz robić automatycznie, że nie zastanawiasz się nad tym zbyt uważnie, to znaczy, że dzieje się coś niedobrego. Być może daje o sobie znać zmęczenie, przeciążenie, może to, czym się zajmujesz, nudzi cię lub przerasta. Zawsze w takiej sytuacji podziel się swoimi odczuciami z opiekunem wolontariuszy. Zastanówcie się, co takiego się dzieje, że nie doświadczasz dobrych emocji związanych z pracą. Szczera rozmowa jest szansą na zmianę. Może np. dostaniesz inne zadania, w których lepiej się odnajdziesz albo dołączysz do grupy, która wyzwoli w tobie więcej energii i zapału.

na początek


Oral Amateure

Street Peeing

black porn